In legatura cu amnistia 2021

30 ianuarie 2022 99

Buna ziua. O persoana a fost condamnata la 14 ani de inchisoare in temeiul art .145 alin. 2 si art. 188 alin. 2 CP si a ispasit deja 9 ani. La momentul savarsirii infractiunilor avea 20 ani. Se aplica amnistia in cazul persoanei in cauza? Ce trebuie sa faca? in legatura cu amnistia 2021

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Bună ziua! Amnistia nu se aplică, dar este posibil de solicitat reducerea termenului de pedeapsă stabilită cu o treime, dacă, la data comiterii infracțiunii, persoana condamnată avea vârsta cuprinsă între 18 și 21 de ani. (temeiul - art.7 alin.(1) lit.e) din LEGE Nr. 243
din 24.12.2021 privind amnistia în legătură cu... mai detaliat aniversarea a XXX-a de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

1 februarie 2022