In privinta creditului

29 mai 2019 126

Bună ziua. Am luat un credit de la o companie de creditare și acum am deja un proces de judecată. M-a telefonat un jurist de la compania în cauză și mi-a spus ca trebuie să achit toată suma, altfel îmi vor bloca cardul. Vreau sa intreb daca au dreptul să facă acest lucru, dat fiind faptul că am doi copii și mai am un credit pe care ma strădui să-l achit. Daca îmi blochează cardul, voi avea probleme și mai mari. Va rog sa ma ajutați!

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

In cazul obținerii unei hotărî de încasare silita a restanțelor odată cu deschiderea procedurii de executare, executorul poate întreprinde mai multe măsuri inclusiv blocarea sumelor de pe contul bancar in marimea datoriei, de și unii executorii practică și modul de a bloca în întregime conturile bancare. Urmează să știți... mai detaliat că cardul salarial nu poate fi blocat decor reținute sume în mărime de 20 de procente.

Ar fi bine să achitați împrumutul pe să stabiliți cu compania o eșalonare a plăților.

29 mai 2019

Problema e că aș vrea să îmi oprească doar 20% nu tot salariul.Pot cumva să mă înțeleg cu ei?

29 mai 2019
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Aceasta este o obligație a executorului,
Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul
şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în... mai detaliat baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

Dvs doar urmează să îi prezentați executorului in gestiunea căruia va fi dosarul confirmarea de la bancă și de la lucru că acesta este un card salarial.

Până atunci incercati sa soluționați litigiul fără aportul instanței care implica taxe de stat, cheltuieli de judecata etc.

29 mai 2019