In privinta cumulului

19 august 2018 23

As dori sa stiu: in cazul in care activez pe un salariu deplin ca medic chirurg in sectia consultativa de zi, are dreptul directorul spitalului sa ma impuna la turele de noapte, eu fiind mama solitara a trei copii (18, 6 si 4 ani), cand acum fiul cel mare pleaca la invatat in Romania si nu am optiuni sa stea cineva cu ceilalti doi.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Dvs urmează să munciți in regimul și timpul de muncă care este stipulat în contractul de individual de muncă, iar angajatorul nu are dreptul sa va împuie la munca de noapte dacă nu aveți prestabilit acest lucru.

20 august 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Conform al. 5-6, art. 103, Codul Muncii:

Articolu 103. Munca de noapte
-
(5) Nu se admite atragerea la munca de noapte a salariaţilor în vîrstă de pînă la 18 ani, a femeilor gravide, a femeilor care au născut de curînd, a femeilor care alăptează, precum şi a persoanelor cărora munca de... mai detaliat noapte le este contraindicată conform certificatului medical.

(6) Persoanele cu dizabilităţi severe şi accentuate, unul dintre părinţii (tutorele, curatorul) care au copii în vîrstă de pînă la 4 ani sau copii cu dizabilităţi, persoanele care îmbină concediile pentru îngrijirea copilului prevăzute la art.126 şi 127 alin.(2) cu activitatea de muncă şi salariaţii care îngrijesc de un membru al familiei bolnav în baza certificatului medical pot presta muncă de noapte numai cu acordul lor scris. Totodată, angajatorul este obligat să informeze în scris salariaţii menţionaţi despre dreptul lor de a refuza munca de noapte.

Servus

20 august 2018