In privinta eliberarii de la serviciu

30 aprilie 2019 40

Buna. Am scris cerere de eliberare de la serviciu, sunt obligat sa mai lucrez 14 zile lucratoare sau pot fi eliberat in urmatoarele zile? Problema este ca nu locuiesc in orasul Chisinau. Pana la moment am stat la gazda si nu-mi convine sa lucrez mai departe.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Trebuie sa mai lucrati 14 zile doar daca angajatorul nu este de acord sa accepte cererea de demisie cu efect imediat. Discutați aceasta optiune cu angajatorul.

30 aprilie 2019
Elena Pirau
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii

Conform Codului Muncii al RM art.85 alin. (1), este stabilit un termen de 14 zile calendaristice dar conform alin. (3') al aceluias articol, contractul individual de munca poate fi desfacut prin acordul scris al partilor inainte de expirarea termenului stabilit la alin.(1) art. 85.

30 aprilie 2019