In privinta unei datorii neoficiale

17 august 2017 58

In 2014 am luat un imprumut neoficial de la o persoana fizica la procente 60.000 lei, pe recipsa persoana m-a indemnat sa scriu 95.000 lei. Eu am achitat aceasta suma de bani practic toata; ramasesera undeva 16.000 lei. Acum, in momentul de fata, persoana ma ameninta ca ma da in judecata ca ii sunt dator cu 95.000 lei. Dar eu de fapt nu am cu nimic sa demonstrez citi bani i-am intors decit prin cine au ajuns banii la ea si sumele trimise.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua.
E neplăcut și foarte greu să demonstrați plățile pe care le-ați efectuat. Doar dacă persoana prin care ați transmis banii v-a fi amiabilă și de bună credință să vă ajute, să descrie în scris prin semnătură plățile pe care le-ați efectuat.
Referitor la recipisă, din păcate veți fi nevoit să... mai detaliat întoarceți suma împrumutată pentru care ați semnat în recipisă.
Numai bine!!!

17 august 2017