In timpul serviciului am fost electrocutata, ce prejudicii morale trebuie sa-mi achite firma?

28 aprilie 2017 30

Am o luna si jumate de cind s-a intimplat si tot am dureri in picior, dupa electrocutare. Medicii mi-au zis ca nici ei nu stiu cind o sa-mi treaca durerea. Cei de la serviciu cam incearca sa ma faca pe mine vinovata ca eu am pus in priza caminul cu firul rupt, ba ca poate am avut probleme cu sanatatea mai inainte, ba ca poate nu m-a electrocutat (este si video cum s-a intimplat tot, am avut noroc ca s-a aprins priza si nu s-a intimplat mai rau ). Tratament urmez si la moment.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Buna ziua. Daca situatia dumneavoastra poate fi calificata ca accident de munca vedeti ce drepturi aveti conform legii asigurarii de accidente de munca si boli profesionale http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311722 . Daca aveti neintelegere cu angajatorul, prejudiciul moral poate fi solicitat prin instanta de judecata. In judecata urmeaza sa probati vinovatia angajatorului... mai detaliat pentru neasigurarea conditiilor de munca si cauzarea prejudiciului sanatatii. trebuie sa subliniez ca practica judiciara din RM privind incasarea prejudiciului moral nu este incurajatoare in ceea ce tine de cuantumul mare al sumelor incasate.

30 aprilie 2017