In urma decesului

4 februarie 2019 46

Dupa ce tata a decedat, cum si unde de adresat pentru a preface documentele si pe cine? Se poate direct pe fiica sau pe sotie? Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna

În termen de 6 luni din ziua decesului succesorii urmează să se adreseze la notarul de la locul deschiderii succesiunii.

In cazul în care defunctul era căsătorit la data decesului și nu a lăsat un testament care să prevadă alt mod de împărțire a bunurilor, atunci la succesiune sunt chemați soția... mai detaliat și copiii defunctului, indiferent de faptul ca sunt din căsătorie sau nu, ori poate adoptivi.

În cazul în care ați omis termenul de 6 luni va fi necesar sa va adresați în instanța de judecată în vederea constatării acceptării succesiunii prin intrarea în posesia de facto a bunurilor, după care va adresați la notar.

Când mergeți la notar, fiecare moștenitor să dețină asupra sa buletinul de identitate, certificatul de deces al defunctului, extrasul și certificatul privind valoarea din registrul bunurilor imobile - acte ce le eliberează Agenția Servicii Publice.
De asemenea, notarul ar putea sa va mai solicite careva acte.

Succes.

5 februarie 2019