Inaintarea cererii de incasare a pensiei alimentare

23 iulie 2019 50

Buna ziua. Recent am avut sedinta de judecata privind descfacerea casatoriei. Cerere de chemare in judecata a fost depusa de sot si instanta a examinat doar cerintele din cerere. Prin decizie casatoria urmeaza a fi desfacuta peste aproximativ o luna. Intrebarea mea este daca pot inainta cerere de incasare a pensiei alimentare pentru copil minor fara sa astept certificatul de divort, sa o inaintez de sinestatator si cum as putea obtine model de cerere. Sau este in mod necesar sa o perfectez cu un avocat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Da, sigur va puteți adresa în instanța de judecată pana la întrarea în vigoare a hotărârii privind desfacerea căsătoriei.

Persoana se poate adresa și reprezenta în instanța de judecată de sine stătător sau prin reprezentant (avocat sau avocat stagiar).

I'm cazul în care nu va puteți permite serviciile unui avocat, adresați-vă la... mai detaliat CNAJGS, instituite care o sa va ofere un avocat la cerere achitat din contul statului.

Datele de contact le găsiți aici:
www.cnajgs.md

Succes.

27 august 2019