Inca nu am divortat, insa cum trebue sa procedez?

14 decembrie 2019 19

Buna ziua. Am fost alungata de acasa de catre sot si am plecat la casa parinteasca. El la moment lucreaza peste hotare, de 3 luni nu a trimis niciun leu la copii. Dupa ce am plecat, sora si mama lui au inceput sa-mi manipuleze copiii la gradinita, spunandu-le ca tatal nu e rau si ca eu sunt acea rea ca nu vreau sa vorbesc cu tatal lor. Ce pot face in acest caz? Cum pot sa le interzic sa se vada cu copiii in absenta mea? Unde ma pot adresa, acum sora lui incearca sa ma ameninte ca si ei au drepturi, dar mentionez ca nimeni nu m-a ajutat cu nimic si nici nu le-am interzis sa vada copiii. Nu vreau doar sa-i manipuleze.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bun ziua,

Pentru început dvs ar fi bine să vă adresați în instanță cu o acțiune privind desfcaerea căsătoriei dacă există și ulterior stabilirea domiciliului copiluili minor cu dvs și încasarea pensiei alimentare totodată și întocmirea unui grafic de întrevedere a tatălui cu copilul și a rudelor.

15 decembrie 2019