Incalcarea dreptului la proprietate

11 iulie 2016 78

Buna ziua. Sint proprietara unui teren cu destinatie constructii din 2010. L-am procurat cu ideea de a deschide o afacere. Are latimea 15m si cind l-am procurat avea acces la drum. In 2013 primarul formeaza din terenul care este intre mine si drum un bun imobil si-l vinde unui vecin, care din 2007 avea o constructie pe el samovolnica, acest teren fiind cu destinatie agricol. Deci a fost un complot intre vecin si primar. In urma vinzarii acestui lot de teren, eu am ramas cu 3 m de iesire dar si acestia au fost inchisi cu un zid de 2 m ilegal. Deci, practic, sunt cu terenul blocat. La formarea bunului, eu nu am fost instiintata. De o luna am aflat de toate abuzurile, fiindca am fost dupa hotare. Ce actiuni trebuie sa intreprind?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua d. Tatiana,
Chiar daca ati expus speta clar, o consultatie potrivita si calificata poate fi acordata doar dupa consultarea actelor pe care le detineti.
Un lucru este cert, urmeaza cat de curind sa contactati un avocat pentru a nu pierde termenii de contestare a anumitor acte.

11 iulie 2016