incalcarea dreptului la viata privata

23 august 2018 55

1. Are dreptul vecinul sa ne filmeze pe noi in ograda casei noastre? De mentionat este faptul ca el nu locuieste in ograda noastra, dar alaturata si l-am rugat sa nu ne filmeze, indesosebi ca avem copii minori in ograda.
2. Are dreptul vecinul sa aiba geamuri si terasa la ultimul etaj cu iesire in directia ograzii noastre? Distanta dintre constructia lor si gardul ce ne delimiteaza este de 1 m. De mentionat ca atunci cand a inceput sa faca constructia, noi l-am atentionat ca suntem contra geamurilor in directia ograzii noastre, distanta dintre cladire si gard fiind prea mica, de 1 m.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Referitor la amplasarea geamurilor dvs nu puteți sa ii indicați vecinului cum sa își proiecteze și construiască imobilul, însă referitor la distanta de la hotarul comun, legea prevede o distanță de minim 2 m de la hotar.

24 august 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

In privința filmărilor va adresați la Central National pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal.
Aici găsiți datele de contact:
www.datepersonale.md

24 august 2018