Incalcarea regimului de sedere in strainatate

13 mai 2017 377

Am fost peste hotare cu pasaportul biometric si am depasit termenul de şedere cu o lună si 2 saptamani, iar cind m-am întors acasa, la aeroport in tara care am fost, mi s-a spus că am interzictie timp de 6 luni, însă nu am fost amendată de polițiști, nu mi-au facut absolut nici un act ce sa confirme acesta interzictie, in plus, ca nu am fost introdusă în calculator fapt ca am încălcat ceva. Daca eu nu am fost amendată si numele meu nu a fost introduse in alte baze, cum ar fi ca acele persoane care au încălcat legea si care au fost deportate sau mai stiu eu .... eu as putea dupa 3 luni sa plec din nou peste hotare sau sa imi deschid viză? Nu voi avea probleme pentru că multi imi spun ca interdicția aceasta si este deport.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

A-ti fost deportat si deseori este aplicata o stampila speciala in locul celei obisnuite la iesirea din tara ! Totodata nu ezitati sa va adresati ambasadei tarii a carui regim de sedere l-ati incalcat pentru a primi un certificat despre incalcarile comise si interdictia mentionata ! Nu v-as sugera sa... mai detaliat plecati fara sa va informati in prealabil !
Succese ! ;)

15 mai 2017