Incalcarea regulilor de circulatie

23 septembrie 2016 140

Buna ziua. M-am oprit la trecerea de pietoni pentru a permite unui pieton sa treaca. Eram in masina cu copilul. In acel moment, de masina s-a apropiat copilul vecinului meu. Copilul meu a deschis geamul masinii pentru a intreba copilul vecinului daca merge cu noi spre casa. In acel moment, pietonul s-a apropiat de masina mea si intr-un mod foarte agresiv a spus ca nu e voie de oprit pe trecere de pietoni. Dupa asta, pietonul a mai mers 10 metri si a fotografiat masina/situatia. Daca transmite poza la politie, pot sa ma astept sa-mi vina amenda?

Jurist comments 1

  • Student
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna Vlad,
Conform RCR, Art.69 lit d.) "Oprirea este interzisă pe trecerile pentru pietoni şi la o distanţă mai mică de 5 m înainte de acestea"
Pentru a fi la curent cu toate încălcarile regulamentului circulației rutiere, îți recomand să folosești aplicația e-Trafic, o poți descărca de pe acest link https://goo.gl/nul23W

25 septembrie 2016