Incalcarea regulilor rutiere transmisa pe mine

8 august 2018 40

Buna. La moment nu ma aflu in Moldova, dar la visa de residinta a venit o scrisoare. Mi-au spus ca e scrisoare pe numele meu. Vreo luna sau 2 in urma m-am eliberat de la locul de munca din Moldova si am plecat din Moldova. Si acum cei de la gazda spun ca mi-a venit scrisoare de la Centrul unic de monitorizare si coordonare al INP al IGP al MAI cu incalcare. Dar nu cum vine de obicei in caz de incalcare, dar o scrisoare in plic simplu si in ea nu este foto cu incalcarea cum este de obicei. In ea scrie ca eu, proprietarul masinii (numarul masinii), locul de munca din Moldova am incalcat pe strada ... articolul ... In caz ca eu am incalcat sa semnez, iar in caz ca nu eu am condus sa scriu datele din buletin a persoanei care a incalcat. Nu sunt proprietarul masinii, nu am lucrat ca sofer (ci doar foarte rar eram rugat sa plec undeva cu masina) si nici nu eram cel care era raspunzator de masina si nu pot sti cine a luat masina la ora si data specificata in scrisoare si nici datele din buletin a celui care ar fi putut sa ia masina nu le stiu, doar stiu ca nu am fost eu cel care a incalcat. Nici macar nu sunt sigur ca in luna curenta eram scris pe foaia de parcurs.
1) Ar trebui sa ma intorc in Moldova pana pe data care scrie in scrisoare pentru a ma prezenta ?
2) In caz ca nu ma prezint pana la data scrisa in scrisoare, in ce situatie pot ajunge ?
3) Trebuie sa scriu in anexa din scrisoare ceva? Aici sunt doar doua optiuni: ori scriu ca eu sunt de acord, ori datele din buletin a celui care a condus. Dar nu este unde sa scriu ca nu sunt proprietar si nu eu am condus.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Situația este cam confuză, reișind din cele relatate, pare ca compania cărei aparține auto a transmis info ca d-stră fiind la volanul auto, motiv pentru care amenda vă urmărește.
Ar fi bine de clarificat situația, contrar, datele se transmit spre executare silită la executor, astfel, puteți să fiți sancționat și... mai detaliat impus la plata de cheltuieli siplimentare cît și posibil interdicții, atunci se va îngroșa substanțial gluma.

22 august 2018