Încălcarea termenului de ședere în Israel

6 ianuarie 2020 123

Bună ziua. La moment ma aflu in Israel, sunt cetățean a RM si am venit ca turist. Am primit viză pe 5 zile, însă am încălcat termenul de ședere. Cand o sa ma întorc o sa fiu deportată pe un termen de 5 ani. Când ma intorc in RM urmeaza sa primesc cetățenia României și sa-mi perfectez actele românești. Spuneți-mi, va rog, o sa pot merge in Israel cu pașaport românesc înainte ca sa expiră termenul de 5 ani?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
în cazul cetățeniei RO, veți fi catalogat drept o altă persoană, cu alte date de identitate, astfel, careva impiedimente de a circula în Israel nu ar trebui să apară.

9 ianuarie 2020