Incasare datorie

25 iulie 2023 3

Buna. Am achitat datoria executorului pentru credit conform hotararii judecatoresti. Acum compania de creditare mai vrea suplimentar 25% din suma deja achitata. Au creditorii dreptul sa pretinda mai multi bani decat cei din horarare?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Posibil creditorul solicită penalitatea de întîrziere.
Articolul 24. Calcularea dobînzilor, penalităţilor şi altor

sume rezultate din întîrzierea executării

(1) La cererea creditorului, executorul judecătoresc este în drept... mai detaliat să calculeze şi să încaseze dobînzile, penalităţile şi alte sume rezultate din întîrzierea executării, în funcţie de rata inflaţiei şi în conformitate cu art. 619 din Codul civil. Cererea privind calcularea sumelor rezultate din întîrzierea executării poate fi depusă doar executorului judecătoresc ce deţine documentul executoriu prin care se stabileşte obligaţia principală, pînă la stingerea acesteia. Sumele menţionate se calculează de la data la care hotărîrea judecătorească a devenit definitivă sau, în cazul celorlalte documente executorii, de la data la care creanţa a devenit exigibilă (scadentă) şi pînă la data plăţii efective a obligaţiei cuprinse în orice document dintre acestea, în perioada de calcul fiind inclusă şi durata suspendării procedurii de executare, în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

25 iulie 2023