Încasare datorii telefonie fixa

27 decembrie 2018 82

Bună ziua, stimați juriști. Am nevoie de o consultație. Bunica mea a decedat de 6 luni. Avea contract cu Moldtelecom, un radiotelefon, plata lunara 6 lei. După deces, vecinii au venit cu propunerea să cumpere casa, au achitat jumătate din prețul stabilit și au trecut să trăiască deja. Actele pe casa nu sunt acum. Cand trec 6 luni de la deces, urmașii perfecteaza actele pentru a putea vinde casa. M-am trezit azi dimineață cu scrisoare de la companie de colectare a datoriilor, precum ca bunica datorează 120 lei, pentru că nu a achitat 6 luni abonamentul. Care e procedura legala, cine trebuie să achite, și în general e legal să se ceară restituirea daunei de la o persoana care nu mai este în viața? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Tatiana,
In speță mostenitorii trebuiau mai întâi să meargă la notar să deschidă procedura succesorală. După expirarea a 6 luni de la deces moștenitorii trebuia sa înregistreze dreptul de proprietate la oficiul cadastral al Agenției Servicii Publice, ca abia după aceasta să fie posibilă vânzarea casei.

De remarcat ca moștenitorii când... mai detaliat care acceptă succesiunea de fapt accepta toate drepturile și obligațiile(activele și pasivele) pe care le avea defunctul.
Astfel, persoana care a acceptat moștenirea trebuie sa suporte și plata pentru serviciile aferente - telefonie, gaz, electricitate, etc, acesta presupune ca moștenitorii trebuie sa achite ci nu persoana decedată.

27 decembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
De unde s-a format suma de 120 lei?
Daca abonamentul era 6 lei lunar, pe 6 luni ar fi 36 lei.
In al doilea rand, ar trebui sa vorbiti cu Moldtelecom, dar cel mai important- sa vedeti Contractul. Poate acolo exista o clauza prin care decesul beneficiarului constituie... mai detaliat temei de incetare a contractului.
Trebuie sa va adrssati la Moldtelecom si sa prezentati copia certificatului de deces, cu solicitarea de a înceta acel contract si ca ei sa renunte la datorie - inclusiv pe motiv ca SERVICIUL NU A FOST PRESTAT.

27 decembrie 2018