Incasare prejudicii

21 iunie 2019 21

Salut. Spuneti-mi, va rog, creditorul are dreptul de a confisca permisul de conducere al debitorului?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua.
Cazul dat este real. Doar că în practică se folosește pentru a retrage permisul de la contravenient, care are multe amenzi contravenționale ne achitate. În cazul dat executorul judecătoresc întocmește un demers în instanța de judecată, la care se anexează materialele procedurii, pentru a demonstra că este necesar de... mai detaliat a retrage pemisul de conducere. Dacă în cazul DVS. este vorba, că creditorul este o persoană fizică sau juridică, atunci în practică mai des se întilnește cazul, că creditorul printr-o cerere, solicită anunțarea în căutare sau interdicția de a părăsi hotarul.
Succese.

2 august 2019