INCASAREA PENSIEI ALIMENTARE DE CATRE FOSTUL SOT

5 decembrie 2017 106

SALUT! AM OFICIAT CASATORIA CU FOSTUL SOT IN MAI 2011. DIN MAI 2011 SI PINA IN FEBRUARIE 2012, AM LOCUIT IMPREUNA, IAR DE ATUNCI SI PINA IN ZIUA DE AZI NU AM LOCUIT IMPREUNA. IN MARTIE 2013 EU AM OBTINUT DIVORTUL. RESPECTIV IN IULIE 2011 EL A SUFERIT UN ACCIDENT DUPA CARE A RAMAS INVALID DE GRUPA INTII CU PENSIA DE 250 LEI. ACUM M-A DAT IN JUDECATA DORIND SA II PLATESC O PENSIE ALIMENTARA DE 5.000 LEI. TIN SA MENTIONEZ CA IN 2015 AM NASCUT UN COPIL PE CARE IL CRESC DE UNA SINGURA. INTREBAREA MEA ESTE: ARE DREPTUL SA OBTINA O PENSIE DE LA MINE? MERSI.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Articolul 83. Dreptul fostului soţ la întreţinere
după divorţ
Dreptul de a pretinde întreţinere de la fostul soţ pe cale judecătorească îl are:
d) fostul... mai detaliat soţ, care necesită sprijin material, devenit inapt de muncă în timpul căsătoriei sau timp de un an după desfacerea acesteia;
Urmeaza de apreciat temeinicia cererii de fapt , gradul de invaliditate vs incapacitatea de munca , si cuantumul pensiei de intretinere solicitate !

6 decembrie 2017
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Fostul soț are acest drept, dar totuși 5000 de lei poate fi o sumă exagerată.
Potrivit codului Familiei:
Articolul 84. Cuantumul pensiei de întreţinere
încasate de la soţ (fostul soţ)
Cuantumul pensiei de... mai detaliat întreţinere încasate de la un soţ (fost soţ) în favoarea celuilalt soţ se stabileşte de către instanţa judecătorească într-o suma bănească fixă plătită lunar. La stabilirea sumei pensiei de întreţinere, se ţine cont de situaţia materială şi familială a soţilor (foştilor soţi), de alte circumstanţe importante.

6 decembrie 2017

salut

6 decembrie 2017