Incendiu la un Colegiu

8 aprilie 2017 60

La noi la Colegiu a avut loc un incendiu de proportii. Este un Autoservice unde faceau elevii practica. Focul a izbucnit in afara orelor de practica si acolo se efectuau reparatii la persoane private de catre instructor. Au ars 600 de metri si Pompierii au depistat ca focul a fost din causa neglijentei in timpul sudarii. Directorul nu a fost demis si nimeni nu a fost tras la raspundere. Plus acest director are persoane necalificate angajate etc. De ce manera se pot verifica calificarile profesorilor pe care ii angajeaza si din ce motive nimeni nu a fost tras la raspundere pentru incendiu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Buna ziua.
Daca unul din angajati a manifestat neglijenta ceea ce ar constitui o incalcare grava a obligatiilor de serviciu, atunci salaraitul poate fi atras la raspundere disciplinara. In dependenta de circumstante Va puteti adresa la organele locale de administrare in domeniul educatiei si sa solicitati informatii ce masuri au... mai detaliat fost intreprinse in legatura cu persoanel vinovate.

25 aprilie 2017