Incepand cu ce data va trebui sa achit pensia alimentara?

7 august 2019 98

Buna ziua. Am fost dat in judecata pe data de 5 iulie 2019 pentru a plati pensie alimentara copilului minor. Copilul are 12 anii. Incepand cu ce data va trebui sa achit aceasta pensie alimentara? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Începînd cu data depunerii cererii de chemare în judecată care poate fi data înregistrării acțiunii în cancelaria instanței de judecată, dacă acțiunea a fost înregistrată personal, fie data la care a fost depusă prin intermediul oficiului poștal.

Codul familiei Articolul 99. Încasarea pensiei de întreţinere pînă la soluţionarea litigiului în... mai detaliat instanţa judecătorească
(1) Instanţa judecătorească este în drept să hotărască încasarea pensiei de întreţinere de la data depunerii cererii.

Succes.

8 august 2019