Incepind cu 16 martie pot circula pe drumurile din Republica Moldova?

27 martie 2017 115

Sunt moldovean cu cetatenie romana. Am masina cu volanul pe dreapta, inregistratat pe mine. Vreau sa intreb - incepind cu 16.03.2017, pot circula pe drumurile din Republica Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Dl. Alexandru,
Conform art. 228 alin. (3) Cod Contravențional, Exploatarea vehiculelor cu volanul amplasat pe
partea dreaptă a axei longitudinale, cu excepția vehiculelor
aflate în traficul internațional,
se sancționează cu amendă de la 9 la 15 unități
convenționale cu aplicarea a 3 puncte de penalizare.
Conform RCR, vehicul aflat în traficul internaţional – vehicul... mai detaliat care se află temporar pe teritoriul unei ţări, nefiind înmatriculat în această ţară, şi care aparţine unei persoane fizice sau juridice avînd domiciliul sau reşedinţa în alt stat.
În cazul în care aveți domiciliul sau reședința în România, aveți dreptul să circulați prin Republica Moldova, în cazul în care aveți pașaport român în care este stipulat că domiciliul este în RM, acest lucru este interzis.

27 martie 2017