Incetarea procedurii de executare

26 octombrie 2018 142

Cum pot reporni procedura de executare privind incasarea pensiei alimentate? Hotararea judecatii este in vigoare? Unde ma adresez pentru a reporni executarea?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna
Adresați-vă la oricare dintre executorii judecătorești. Oricare dintre ei poate intenta o asemenea procedură întrucât nu este prevăzută o competență exclusivă.

26 octombrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Totodata, pe langa cele expuse de coleg mai sus, trebuie să vedeți care au fost temeiurile încetării procedurii anterioare.
Pentru că, regula generala, potrivit art. 85 (2) Cod de Executare, este ca procedura de executare incetata nu poate fi reluată.

27 octombrie 2018