Încheierea contractului individual de muncă este necesară la acordarea suprasarcinii?

30 iulie 2018 22

Dacă unui educator îi acorzi suprasarcină, este necesar de a încheia un contract individual de muncă pe durata suprasarcinii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Marina Bzovii
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună Ala, voi presupune că Dvs. aveți deja un contract individual de muncă încheiat cu educatorul, în acest caz, nu este nevoie de încheierea unui contract nou, puteți în schimb prevedea noile condiții de muncă într-un Acord Adițional la Contractul Individual de Muncă, care urmează a fi semnat de ambele... mai detaliat părți. Nu uitați să țineți cont de prevederile Codului Muncii ce țin de salarizarea pentru condiții speciale, îndeosebi retribuirea muncii suplimentare, dacă este cazul (vedeți Capitolul IV http://lex.justice.md/md/326757/).
Succese!

31 iulie 2018