Inchidere loc de muncă

30 septembrie 2019 101

Eu lucrez la un magazin. Dacă șeful închide magazinul fără să mă anunțe dinainte, el este obligat sa-mi achite 3 luni salariu?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Diana, concedierea pe orice motiv (la initiativa angajatorului) este conditionata de o anumita procedura si garantii pe care angajatorul Dvs trebuie sa le respecte, iar Dvs aveti dreptul sa le solicitati, inclusiv prin adresare la Inspectia Muncii si/sau in instanta de judecata. Vedeti art. 86, 88, 186 din Codul muncii... mai detaliat http://lex.justice.md/md/326757/

Succes!

15 octombrie 2019