Inchirierea unui spatiu pentru parcare

22 iulie 2017 127

Buna! Imi spuneti daca am dreptul de a inchiria de la pretura un loc de parcare in ograda in care locuiesc? Daca da, atunci unde e nevoie sa ma adresez? In caz ca se permite si parchiaza alta persoana am dreptul sa chem politia ca sa-l amendeze sau nu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Putin probabil. In primul rand, probabil in ograda blocului vostru nu exista spatii amenajate cu titlu de parcare. Chiar daca exista portiuni de drum unde oamenii parcheaza masini, nu inseamna ca acelea sunt parcari. In al doilea rand, daca langa blocul vostru ar fi existat o parcare autorizata, ea ar... mai detaliat fi trebuit sa fie publica - pentru locuitorii si vizitatorii blocului, dar nu pentru o persoana concreta.
Aflati mai multe, citind aici: http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=296635
Normative tehnice de amenajare a parcarilor: http://ednc.gov.md/normative_in_constructii/normativ?dmsid=99236#breadcrumbs

23 iulie 2017