Închiriez o cameră în casă pe pământ, iar stăpâna vrea să mă exploateze

8 aprilie 2024 3

Bună. Am închiriat o cameră într-un sat. Locuiesc cu proprietara, dar aceasta nu a dorit să facem contract. Am achitat suma convenită, iar ea îmi zice să o ajut cu lucrul în jurul casei, altfel mă dă afară. Recent am fost plecată și am încuiat camera, iar cheile le-am luat cu mine. La întoarcere, a făcut un scandal pentru că mi-am permis să încui camera și să iau cheile cu mine fără să-i cer permisiunea. Mi-a zis să caut altă gazdă. Ce pot face în această situație, ca cel puțin să-mi întorc jumătate din suma achitată? Oare chiar nu am niciun drept, dacă nu avem contract de locațiune în scris? Din păcate, lucrează la primărie și nu mă pot adresa la poliție. Puteți, vă rog, să mă ajutați cu un sfat măcar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Irina, o să vă fie foarte greu să dovediți, precum că ați locuit în casa discutată din lipsa contractului cuvenit, mai ales când e vorba de judecată, unde DVS o să fiți nevoită să demonstrați acest lucru. În instanță trebuie să conveniți la taxa de stat, achitată de DVS... mai detaliat și în baza căruia document vați aflat în acest imobil. E o situație neplăcută.

9 aprilie 2024