Incident rutier fara ciornire

24 septembrie 2023 3

Buna ziua. Automobilul nostru stationa pe o strada ingusta din sat (fara marcaj). Motorul era pornit, sotia (detine permis de conducere) era la volan, dar nu pornise inca. In acest moment, un motociclist a trecut prin partea stanga a automobilului, fara sa-l atinga. Peste aproximativ 4 metri, motociclistul a cazut, noi presupunem din cauza ca a atins o bara de metal infipta in pamant ceva mai departe si si-a fracturat cateva coaste (din spusele lui, noi nu am vazut vreun act medical de constatare). Motociclistul nu era echipat cu casca, iar motociclita nu era asigurata si nu avea trecuta testarea tehnica periodica. Motociclistul da vina pe sotie pentru caderea sa, dar se vede in mod clar ca el nu s-a atins de automobilul nostru (pe acesta nu este nicio urma de contact cu motocicleta). Va rugam sa ne dati un sfat cum sa procedam.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
atît timp cît motociclistul pretinde că sunteți vinovat, el urmează să probeze acest fapt, inclusiv prin anunțarea poliției, totuși reiieșind strict din cele enunțate, motociclistul nu are nici o șansă.

26 septembrie 2023