Incredintarea automobilului persoanelor aflate in stare de ebrietate si fara permis de conducere

25 iunie 2019 201

Am incredintat unei persoane care nu detine permis si se afla in stare de ebrietate, testul de alcoolemie arata 0.42, ne-a oprit politia. Am scris recipisa ca voi duce automobilul la domiciliu. Nu am facut predarea automobilului in forma scrisa. Nu sunt proprietarul, doar mandatar. Va rog sa imi explicati care vor fi consecintele, ce amenda risc?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Faptele Dvs. se incadreaza perfect in tiparul art.231 alin.4 si art.233 alin.2 Cod contraventíonal.

Vedeti mai jos ce presupun aceste norme si care sunt consecintele pentru admiterea unor asemenea incalcari

art.231 alin.4
Predarea conducerii vehiculului către o persoană care nu are permis de conducere sau dovada înlocuitoare, cu drept de... mai detaliat circulație, a permisului (cu excepţia instruirii, în prezenţa instructorului), care este privată de dreptul de a conduce vehicule sau care are permis de conducere de o categorie necorespunzătoare
se sancţionează cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale.

art.233 alin.2
Predarea cu bună ştiinţă a conducerii vehiculului către o persoană care se află sub influenţa alcoolului ori în stare de ebrietate produsă de alcool ce depăşeşte gradul maxim admisibil stabilit de lege sau în stare de ebrietate produsă de substanțe stupefiante și/sau de alte substanțe cu efecte similare, dacă fapta nu constituie infracţiune,
se sancţionează cu amendă de la 350 la 500 de unităţi convenţionale cu aplicarea a 6 puncte de penalizare sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o durată de la 40 la 60 de ore, în ambele cazuri cu privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport pe un termen de la 6 luni la 1 an.

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113262&lang=ro

25 iunie 2019