Inculpat a dat la apel dupa ce au dat 2 ani de conditionat

24 martie 2017 85

Am fost judecat cu 2 ani de conditionat am dat la curta de apel, doar ca vreau sa micsurez tarmin care mi-l au dat (2 ANI). la curta apel ..! poate sa fie mai rau ?? adika sa fie mai grava pidieapsa !?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Bună ziua, Amjad

Nu, apelul nu poate agrava situația Dvs.

Articolul 410. Neagravarea situaţiei în propriul apel
(1) Instanţa de apel, soluţionînd cauza, nu poate crea o situaţie mai gravă pentru persoana care a declarat apel.
(2) În apelul declarat de procuror în favoarea unei părţi,... mai detaliat instanţa de apel nu poate agrava situaţia acesteia.

24 martie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut!
Daca ai declarat numai tu apel - pedeapsa nu poate fi mai grava.
Daca apel ai declarat si tu si procurorul - instanta de apel poate sa agraveze pedeapsa, dupa cum a solicitat procurorul.

25 martie 2017
  • Jurisconsult

Dl. Silviu, colegul nostru dl. Vadim e corect, DVS mai citiți legea procesual penală.

9 ianuarie 2020
  • Jurisconsult

Dl. Silviu, colegul nostru dl. Vadim e corect, DVS mai citiți legea procesual penală.

9 ianuarie 2020