Indemnizatia de concediu

18 noiembrie 2018 73

Am fost concediat conform art. 86 (1) (c) Codul Muncii al RM, in legatura cu reducerea statelor de personal din unitate. Angajatorul a facut calculele finale, insa mi-a retinut din salariu indemnizatia de concediu, platita in avans. Am considerat aceasta retinere drept neligitima si am depus o cerere prealabila angajatorului, insa nu am primit niciun raspuns. Daca voi depune o cerere de chemare in judecata cu privire la recunoasterea acestei retineri din salariu drept nelegitima, ce va decide instanta?

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, este complicat de a cunoaste la momentul de fata ce o sa spuna instanta. Pina nu o sa incercati nu o sa stiti. Totul va depinde de toate circumstantele cauzei, de motivele aduse de angajator etc.

18 noiembrie 2018