Indemnizatia de crestere a copilului

12 august 2020 214

Buna ziua. Pe 26 iunie am iesit in concediu de maternitate la 30 saptamani de sarcina, iar pe 6 iulie s-a produs nastere prematura. Concediul de maternitate se incheie pe 14 noiembrie. Concediul de odihna de 63 de zile, care a inceput la 1 iunie, se suprapune cu cel de maternitate. Cand din punct de vedere legal se acorda indemnizatia de crestere a copilului, din ce luna? Se achita si pentru lunile precedente sau nu?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună,
Dacă concediul de maternitate s-a început la 26 iunie în timp ce erați în concediu de odihnă, concediul de odihnă se suspendă până la data la care se termină concediul de maternitate. După expirarea concediului de maternitate aveți dreptul să solicitați concediu de îngrijire a copilului. Din data la... mai detaliat care se începe concediul de îngrijire a copilului, adică aveți ordinul angajatorului de acordare a lui, de atunci puteți depune actele pentru indemnizația de creștere a copilului. Concediul de odihnă nefolosit îl puteți lua ulterior. aceasta nu afectează plata indemnizației pentru creșterea copilului.

13 august 2020