Indemnizatia de maternitare

6 decembrie 2019 186

Buna! Ma aflu in concediu de ingrijire a copilului pana la varsta de 3 ani si sunt insarcinata din nou. Pot sa iau concediu de maternitate pe sot, fara sa ma concediez de la serviciu? Mai am inca un an de primit indemnizatia pe primul copil.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Pentru a putea beneficia de indemnizatie acordata de angajatorul sotului - trebuie sa va aflati la intretinerea sotului.

Pentru a va afla la intretinerea sotului - trebuie sa nu fiti angajata in cimpul muncii.

7 decembrie 2019