Indemnizatia de maternitate

18 noiembrie 2017 100

Buna ziua. Am nevoie de un raspuns cit mai concret: din cite stiu, ca sa primesc indemnizatie de maternitate trebuie lucrate 12 luni oficial. De care suma pot beneficia daca am lucrate 5 luni cu 2.700 lei salariu lunar si daca pot refuza ca sa primeasca sotul?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Viorica Chirnicinii
  • Parajurist

Salutare Irina. Conform hotaririi  Nr. 108 din  03.02.2005 privind aprobarea Regulamentului cu privire la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi de plată a indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă in cazul în care asiguratul a activat în  perioada premergătoare lunii producerii riscului asigurat mai puţin de 12 luni calendaristice, aceleaşi luni calendaristice... mai detaliat lipsă la toate unităţile de pînă la angajare se includ în calcul cu venit lunar asigurat în cuantumul unui salariu tarifar pentru categoria I de salarizare în sectorul bugetar sau, după caz, în cuantumul minim garantat al salariului în sectorul real în vigoare la data producerii riscului asigurat, la locul de muncă de bază al asiguratului.  Deci la Dvs se va calcula in felul urmator: pentru 5 luni in consideratie se va lua salariu care il aveti iar pentru 4 salariul tarifar. Aflati care este salariul tarifar il inmultiti cu 4 (luni) + 5 x 2700 . Ceea ce obtineti impartiti la 12 (luni) si inmultiti la 4 (126 zile) asta si va fi indemnizatia dvs de maternitate. Succese!

20 noiembrie 2017