Indemnizatia de maternitate

9 iulie 2020 186

Buna ziua. Am iesit in concediu de maternitate in luna iunie 2020. Am depus cerere pentru indemnizatia de maternitate la CNAS, unde am aflat ca angajatorul in ultimele 12 luni nu a facut nici o achitare de impozite. Mai mult, mi s-a spus ca pana cand angajatorul nu va achita datoriile fata de CNAS, eu nu voi primi absolut nimic, nici vorba de indemnizatie. La intrebarea mea cand va fi achitata aceasta datorie, angajatorul mi-a spus clar ca nu are posibilitati financiare. Spuneti-mi, va rog, ce pot face in cazul dat. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
CNAS urma sa ia atitudine si sa se implice cu sancțiuni, depuneți in adresa acestora o plingere.
Puteți depune o plîngere la inspectoratul muncii pentru verificari.
Totodată anuntati si inspectoratul fiscal despre situația creată, or posibil bici impozite nu au fost achitate.
Deja in cel mai rau caz, actiunati in judecata angajatorul.

11 iulie 2020