Indemnizația la naștere

14 octombrie 2023 3

Bună ziua. Indemnizația la naștere este achitată primele 4 luni de către angajator? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Indemnizația de maternitate se achită de CNAS după a 30 săptămâna de sarcină, după ieșirea în concediulul de maternitate.
Indemnizația unică la nașterea copilului se achită la fel de CNAS, după nașterea copilului și atribuirea IDNP-ului.
Indemnizația pentru concediul parțial plătit pentru îngrijirea copilului până la 3 ani, la fel de... mai detaliat CNAS se achită.
Angajatorul, în afară de salariu, achită primele 5 zile de concediu medical.

15 octombrie 2023