Indemnizația lunară de întreține a copilului până la 3 ani pe soț

11 iulie 2018 119

Dacă ambii soți lucrează oficial, iar soția are un salariu mai mic decât al soțului, am putea noi să luăm indemnizația lunară de întreținere a copilului pe soț? Și care sunt actele necesare și condițiile de îndeplinit pentru aceasta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani se acordă persoanelor asigurate, care:

- se află în concediu pentru îngrijirea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani la toate unităţile în care desfăşoară activităţi;

- are un stagiu total de cotizare de cel puţin 3... mai detaliat ani sau de cel puţin 9 luni, realizat în ultimele 24 luni anterioare datei naşterii copilului.

De indemnizaţie lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani, ca persoană asigurată mai poate beneficia, la cerere opţional: tatăl, bunelul, bunica sau altă rudă care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, dacă îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului necesar de cotizare şi se află în concediu pentru îngrijirea copilului.

Indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani se stabileşte de la data acordării concediului pentru îngrijirea copilului. În cazul în care data acordării concediului pentru îngrijirea copilului diferă de la o unitate la alta, indemnizaţia se stabileşte începând de la data ultimei acordării a concediului.

Mai multe detalii privind depunerea cererii şi actele necesare, găsiţi în link-ul de mai jos:

http://www.cnas.md/slidepageview.php?l=ro&id=4093&idc=560&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-pentru-cresterea-copilului-pana-la-implinirea-varstei-de-3-ani/

Servus

11 iulie 2018