Indemnizația lunară pentru copil până la 2 ani

18 octombrie 2023 3

Bună ziua! Activez de mai mult de un an. Acum sunt însărcinată și pe data de 12 decembrie trebuie să ies în concediu de maternitate. Am înțeles că înainte de concediul de maternitate am dreptul la concediu anual de 28 de zile și nu 14 zile care au mai rămas pe parcursul anului. În iunie am avut concediu anual 14 zile. Dacă iau acest concediu de 28 de zile, va afecta asta mărimea indemnizației lunare pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 2 ani?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la concediul de maternitate şi la
concediul pentru îngrijirea copilului
(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului.
(4) Concediile de odihnă anuale,... mai detaliat conform alin.(1) li se acordă salariaţilor indiferent de vechimea în muncă în unitatea respectivă.
REGULAMENTUL cu privire la modul de stabilire şi plată a indemnizaţiilor adresate familiilor cu copii
Indemnizația lunară pentru creșterea copilului nu se suspendă pentru perioada aflării mamei sau tatălui în concediul anual de odihnă

19 octombrie 2023