Indemnizația lunară pentru creșterea copilului

13 iunie 2023 32

Bună ziua. Am nevoie de ajutor și sunt gata să achit consultația. Am lucrat în sistemul public și privat peste 5 ani. În ultimul an de muncă soția a născut. Înainte de asta una din companiile la care lucram a intrat în datorii și într-un final e în proces de insolvabilitate. Respectiv, ultimele 10 luni nu a achitat contribuțiile de asigurări sociale. Angajatorul mi-a promis că va achita în termenul legal datoriile la contribuții ca să pot depune cererea la CNAS, însă CNAS a făcut deja calculele. Contribuția, astfel, e mult mai mică decât ar trebui. Am constestat, dar ei mi-au trimis un răspuns lung cu trimiteri la multe legi, precum că totul e corect. Poate cineva să mă ajute, vă rog?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
CNAS calculează indemnizația
automat din datele pe care le deține. Dacă pînă la momentul depunerii cererii pe contul dumneavoastră nu au fost făcute toate plățile, atunci se va calcula din suma care a fost real achitată.
Din păcate, vinovat se face angajatorul și nu CNAS-ul.

Articolul 7. Baza de calcul... mai detaliat al indemnizaţiilor

de asigurări sociale

(1) Baza de calcul al indemnizațiilor de asigurări sociale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. a), b), d) și g) și art. 15 alin. (1) lit. a) o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii producerii riscului asigurat, venit din care, LA DATA STABILIRII indemnizației, au fost calculate şi plătite contribuţii.

(2) Baza de calcul al indemnizației de asigurări sociale prevăzute la art. 5 alin. (1) lit. f) o constituie venitul mediu lunar asigurat realizat în ultimele 12 luni calendaristice premergătoare lunii nașterii copilului, venit din care, la data stabilirii indemnizației, au fost calculate şi plătite contribuţii. Lunile calendaristice ale concediului prenatal se substituie cu același număr de luni calendaristice imediat premergătoare perioadei incluse în calcul.

19 iunie 2023