Indemnizația lunară pentru creșterea copilului

28 iunie 2023 53

Bună ziua. Am depus cerere pentru îndemnizația lunară în perioada în care eram angajat. Dacă acum îmi depun demisia, voi primi indemnizația în aceeași mărime ca înainte? Motivul este că vreau să-mi schimb locul de muncă.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Indemnizaţia deja stabilită, o veţi primi indemnizaţia indiferent de faptul dacă sunteţi sau nu angajat.

LEGE Nr. 289 din 22-07-2004
privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide
asigurări sociale
Articolul 18. Indemnizaţia pentru creşterea copilului
(4) Mama sau tata care, după acordarea concediului pentru îngrijirea copilului, îşi reia activitatea, se angajează,... mai detaliat desfăşoară activităţi în scopul obținerii de venit sau se eliberează înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului are dreptul la indemnizaţie lunară.

28 iunie 2023