Indemnizația lunară pentru îngrijirea copilului

17 februarie 2023 109

Bună ziua! Am ieșit în concediu de maternitate (de 126 zile) la mijlocul lunii ianuarie și trebuie să nasc la sfârșitul lunii martie. Am o întrebare referitoare la legea nouă care intră în vigoare de la 1 martie 2023. Atunci când voi naște, voi putea lua indemnizația lunară în baza salariul soțului (care este mai mare)? Nu îmi este clar din lectura legii publicate în Monitorul Oficial pe 13.01.23.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ioana.
Nu veţi putea deoarece indemnizaţia de maternitate se stabileşte şi se achită integral la a 30 săptămînă de sarcină.

LEGE Nr. 289 din 22-07-2004 privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide asigurări sociale
Articolul 16. Indemnizaţia de maternitate

(2) Indemnizaţia de maternitate se acordă integral la... mai detaliat a 30-a săptămînă de sarcină, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice

17 februarie 2023