Indemnizația militară

16 mai 2019 41

Bună ziua. Eu m-am eliberat din armată recent din inițiativă proprie, neîndeplinind contractul de 5 ani (doar 4). Am eu dreptul la cele 3 solde lunare, prevazute in Legea Nr.162 din 22.07.2005 privind statutul militarilor, art.19 al.(5)? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună ziua.

Nu, deoarece ați fost eliberat din serviciul militar din propria inițiativă, ceea ce reprezintă o excepție de la regula prevăzută de Articolul 19, alineatul (5) în concordanță cu Articolul 35, alineatul (3), litera m) din legea menționată.

22 mai 2019