Indemnizatia pentru cresterea copilului

10 august 2017 73

Buna ziua. Sotia este angajata pe contract de prestari servicii, eu cu contract individual de munca. Dorim ca indemnizatia pentru cresterea copilului sa fie calculata din salariul meu (al sotului) si daca este posibil si concediul de maternitate (paternal), tot din salariul meu. Este posibil?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

De îndemnizația pentru îngrijirea copilului beneficiază doar persoana care se află în concediul pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani. Dacă sunteți d-voastră în acest concediu, atunci îndemnizația urmează să fie calculată din salariul d-voastră. La fel și îndemnizația de concediu.

Deci, condiția este ca d-voastră sp... mai detaliat fiți persoana care solictiă concediu pentru îngrijirea copilului până la vârsta de 3 ani.

Succese!

23 august 2017