Indemnizația pentru îngrijirea copilului

1 iulie 2017 39

Poate tatal beneficia de indemnizația pentru îngrijirea copilului, daca avea lucrate 7 luni la momentul producerii riscului și mama nu era angajată?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, Dumitru!

Dstra aveti dreptul sa beneficiati de indemnizatia lunara pentru ingrijirea copilului doar daca aveti un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani sau un stagiu de cotizare de cel puţin 9 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei producerii riscului asigurat.

2 iulie 2017