Indemnizatia pentru ingrijirea copilului pana la 3 ani

19 decembrie 2019 192

In cazul in care ambii soti sunt incadrati in campul muncii, dar salariul sotului este mai mare, e posibil ca el sa benificieze de indemnizatia de îngrijire a copilului? Ce se intampla cu raporturile de munca ale mamei la finalizarea concediului de maternitate, daca tatal va beneficia de indemnizatie, dar va continua sa activeze?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Poate beneficia oricare din soti.
Cel care beneficiaza de indemnizatie se are in vedere ca va intrerupe munca.
Nu poate sotul beneficia fara ca sa iasa in concediu, adica fara ca sa intrerupa munca.

30 decembrie 2019