Indemnizatia pentru tanar specialist in pedagogie

31 octombrie 2019 74

Bună! Sunt studenta in anul 4 la Universitatea Pedagogica. Daca acum ma angajez la lucru la scoala pentru 2 zile, dupa absolvirea universitatati voi putea beneficia de indemnizatia pentru tanar specialist?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Ana.

Pentru activarea în funcție pentru o perioadă de doar 2 zile, nu veți beneficia de indemnizație.

Tinerii specialişti se obligă să activeze 3 ani în instituţiile de învăţământ în care au fost repartizaţi. În cazul concedierii tânărului specialist, la cerere sau pentru fapte imputabile, specificate în art. 86, alin. (1),... mai detaliat lit. g)-n) din Codul muncii, până la expirarea acestui termen, el va restitui sumele achitate până la data concedierii.

Vedeți pct. 6 și 7 din această hotărâre: http://www.legis.md/cautare/rezultate/113849

1 noiembrie 2019