Îndemnizația pentru tinerii specialiști

7 mai 2020 221

Buna ziua. Absolvesc anul acesta universitatea Ion Creangă, Pedagogie în învățământul primar, sunt la frecvență redusă, buget. Am activat intr-o grădiniță 1,5 ani, acum nu activez. Pot fi repartizată ca tânăr specialist și să beneficiez de indemnizația pentru tinerii specialiști?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Elisa.

Tinerii specialiști pot beneficia de indemnizație dacă respectă condițiile din acest regulament, în special cele de la punctul 5: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

O condiție esențială este încadrarea într-o instituție de învățământ prin repartizare de către Ministerul Educației, Culturii și Cercetării.

O altă regulă este că indemnizația se achită în primii 3 ani de... mai detaliat activitate. Nu este clar dacă Ministerul va lua în considerare cei 1,5 ani de activitate în calitate de educator la grădiniță sau nu în legătură cu acest termen de 3 ani. Ar fi cazul să confirmați direct la ei care este practică în astfel de situații: mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0/

17 august 2020