Îndemnizația pentru tinerii specialiști

22 iulie 2020 140

Buna ziua. Sunt studentă in anul 4 la facultatea "Stiinte ale Educatiei si Informatică". Momentan activez la o grădiniță din mediul rural. As vrea sa stiu daca dupa absolvirea Universitatii pot beneficia de indemnizatia pentru tinerii specialiști?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună Nina,
Desigur după absolvire veți putea beneficia de indemnizația pentru tinerii specialiști, dacă veți întruni condițiile legale și anume: să aveți o repartizare valabilă din partea universității în localitatea rurală indicată. Acest bon de repartizare se prezintă Direcțiilor de învățământ raionale care vă vor ajuta cu celelalte formalități.

23 iulie 2020