Indemnizația și alocația oferite de Guvernul României

13 februarie 2024 3

Bună ziua! Începând cu octombrie 2023, copilul meu nu primește alocația plătită de Guvernul României. Tatăl copilului, cu care sunt în proces de divorț, locuiește în România, eu cu copilul - în Republica Moldova. Eu și copilul deținem certificatele de naștere românești, însă nu și cărți de identitate. Ținând cont de aceasta, Agenția de Plăți a suspendat indemnizația și alocația. Ce se poate de făcut în acest caz ca să primesc eu indemnizația și alocația pe numele meu? Menționez faptul că am activat legal în România în baza permisului de ședere, care acum este expirat. Am întrunit toate cerințele pentru a primi indemnizația pentru creșterea copilului, în afara faptului că la moment nu dețin carte de identitate.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Valeria, DVS sun teți în drept să vă adresați oficial cu o cerere la Agenția de Plăți, unde să meționați circumstanțele descrise de DVS, cu anecsa documentelor corespunzătoare, cu anexa a cartificatelor de naștere a DVD și a copilului . Demostrarea, că o perioadă de timp ați... mai detaliat activat în România. În cazul dat Agenția o să vă dee un răspuns oficial, ce și cum.

14 februarie 2024