Indemnizația si concediul pentru ingrijirea copilului

29 august 2018 194

Buna ziua. Am fost sa depun cerere pentru indemnizația lunară a copilului. Concediul de maternitate de la serviciu s-a încheiat pe data de 23 iulie, din 24 iulie am scris cerere pentru concediu anual de odihna, respectiv cerere pentru îngrijirea copilului este din data de 29 august. La CNAS mi se spune că cererea pentru îngrijirea copilului trebuia să fie din 24 iulie, chiar daca am luat concediu anual, asta nu trebuie sa suspende indemnizatia. La serviciu spun că nu e posibil ca o persoana sa fie concomitent în 2 concedii, de odihna și îngrijire a copilului. Cum este corect? Și cum sa procedez cu ordinul pentru îngrijirea copilului?

Jurist comments 2

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,

Conform al. 1, art. 125, Codul Muncii:

Articolul 125. Alipirea concediului de odihnă anual la
concediul de maternitate şi la concediul
... mai detaliat pentru îngrijirea copilului
(1) Femeii, în baza unei cereri scrise, i se acordă concediul de odihnă anual înainte de concediul de maternitate, prevăzut la art.124 alin.(1), sau imediat după el, sau după terminarea concediului pentru îngrijirea copilului...

Deci, corect ar fi să vi se acorde concediul de odihnă anual imediat după expirarea concediului pentru îngrijirea copilului.

Servus

17 septembrie 2018

Mulțumesc, însă la CNAS mi s-a arătat următorul răspuns: conform Hotărârii de guvern nr1020 din 22.12.2014 punctul 9) indemnizaţia lunară pentru creşterea/îngrijirea copilului nu se suspendă pentru perioada aflării persoanei asigurate/neasigurate în concediul anual de odihnă;
Este o dilema...

20 septembrie 2018